
Zimní stadion v Neratovicích je městským majetkem, jehož stav řešíme už několik let. Již před téměř dvěma lety, v zimě 2023, jsme jako radní za sdružení Speciál Neratovice a Mise upozornili na to, že je objekt v dezolátním stavu a jeho provoz může být nebezpečný. V té době měla zimní stadion na starosti jako provozovatel společnost Cylindr West, s. r. o. za symbolické nájemné ve výši 1 Kč ročně. Desetiletá nájemní smlouva mezi společností a městem měla skončit ke 30. dubnu 2024.
Jak jsme problém chtěli řešit
O zanedbaném a ohrožujícím stavu stadionu jsme informovali své tehdejší koaliční kolegy v radě města a navrhli vypsat transparentní výběrové řízení na nového nájemce, který by měl jasný plán a byl schopen společně s investicemi od města zajistit bezpečný a udržitelný provoz. Výběrové řízení se uskutečnilo už v lednu 2024, a přestože bylo několik zájemců o provoz neratovického „zimáku“, nenašli jsme v radě města pro nového provozovatele většinovou podporu.
Většina ze sedmi radních se po dlouhém jednání rozhodla dát přednost prodloužení smlouvy tehdejšímu nájemci Cylindr West na jeden rok, přestože jeho přístup k provozování stadionu byl dlouhodobě problematický. Argumentem tehdejších koaličních kolegů byla hlavně obava o budoucnost hokejového klubu HC Buldoci, a to přesto, že potenciální nový nájemce by maximální spolupráci s klubem dostal jako podmínku uzavření nájemní smlouvy a hokejisté by nebyli nijak omezeni.
Na stole byla i varianta trojstranné smlouvy s městem a provozovatelem, která by klubu garantovala potřebné hodiny ledu, a to za nižší cenu než tehdejší provozovatel účtoval vlastnímu klubu.
Proč je “zimák” zavřený
Teprve letos se rada shodla na převzetí stadionu novou městskou společností Městská sportoviště Neratovice. Její jednatel okamžitě zjistil to, co jsme my říkali už dávno – že stadion není v souladu s normami a jeho provoz je pro návštěvníky, sportovce i zaměstnance nebezpečný (elektroinstalace, hygienické podmínky, požární bezpečnost, zabezpečení chladicí čpavkové technologie, vestavby bez kolaudace, střecha a další). Vinu nese jak téměř nulová péče města o vlastní majetek v předchozích deseti letech, tak dosavadní provozovatel Cylindr West, za jehož působení probíhala nekontrolovaná devastace vnitřního vybavení. V srpnu proto padlo rozhodnutí stadion uzavřít. Usnesení jednomyslně schválilo všech sedm radních.

Část radních však začala po oznámení uzavření stadionu představitelům hokejového klubu, a částečně zřejmě i na jejich nátlak, hledat možnosti, jak zimní stadion přesto otevřít. Na dalším jednání rady města v mimořádném termínu 4. září schválili radní poměrem hlasů 4 ku 3 investici ve výši téměř dva miliony korun do dílčích oprav stadionu. Jejich účelem je znovuotevření přibližně za šest týdnů.
Uvědomujeme si, jaká rána je uzavření stadionu pro hokejovou rodinu, pro děti, rodiče i trenéry, kteří v posledních letech obětovali hokeji v Neratovicích obrovské množství energie, času i peněz. Nesmírně nás mrzí, že situace zašla až takhle daleko, tím spíše, že se tak stalo těsně před začátkem soutěžní hokejové sezony.
Odmítáme provizorní řešení
Variantu provedení částečných úprav zimního stadionu a jeho znovuotevření však přesto my za sdružení Speciál Neratovice a Mise považujeme za krajně nezodpovědnou. Vůči městu samotnému i vůči všem uživatelům stadionu.
Odmítáme, aby město plýtvalo financemi na nekoncepční řešení a riskovalo zdraví a životy občanů, potažmo dětí jen kvůli tomu, že někteří radní nechtějí přijmout nepopulární rozhodnutí. Stadion ani po provedení částečných oprav téměř jistě nebude dle platné legislativy schopen provozu a nebude plně bezpečný. Investice navíc bude zmařená, protože při budoucí celkové rekonstrukci objektu bude nutno všechny práce provést znovu. Objekt bude rovněž nepojistitelný, což by město jako řádný hospodář nemělo dopustit. Rozhodnutí o tom, zda se přes to všechno “zimák” na podzim provizorně otevře, má na půdě rady města v novém složení padnout do 22. října.
Nejsme nepřátelé hokeje. Naopak! Naší prioritou zůstává ekonomicky racionální provoz sportoviště a především jeho bezpečnost. Jsme připraveni podpořit jakékoliv řešení, které bude odpovídat těmto principům a nabídne dlouhodobou perspektivu nejen pro hokej, ale i pro školy a veřejnost.
Budoucnost zimního stadionu není otázkou politické prestiže. Je to otázka odpovědnosti vůči zdraví, životům a veřejným prostředkům. A tu jsme připraveni nést.
Jana Hanslíková a Tomáš Matějka (Speciál Neratovice)
Marek Duchoslav (Mise)
Publikováno v Listech města Neratovice, č. 10/2025












