Kudy? Tudy …

Neratovice se rozprostírají v Polabské nížině. To samo o sobě předznamenává dobré podmínky pro cyklisty od nejútlejšího věku až po seniory. Bohužel, naše město tohoto potenciálu příliš nevyužívá a “spoléhá” pouze na Labskou cyklotrasu č. 2. Pro ni má Středočeský kraj v běhu (stavební povolení vydáno dne 14.3.2022) projekty pro úseky Kostelec-Kozly a Kozly-Tuhaň, navazující na již hotový úsek Kly-Mělník.

Kromě zlepšení “cyklo-průjezdnosti” Neratovicemi se naše sdružení chce zaměřit i na propojení s okolními obcemi. Jeden ze směrů vede na jih.

Na jih? Ale tam je Praha, a její blízkost přitahuje satelitní výstavbu a potažmo automobilovou dopravu jako magnet, takže jižní směr je vyjma ojedinělých polních cest velmi problematický.

ALE… Víte, že se do roku 2029 chystá modernizace vlakové trati z Prahy směrem na Neratovice? Je to skvělá příležitost. Chceme oslovit obce podél této trati až do Čakovic a ve spolupráci se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) vybudovat cyklostezku podél kolejí.

Trasa by začínala z ulice Na Výsluní v Neratovicích, dál přes Kojetice, Zlonín, Měšice, Hovorčovice a Třeboradice, a končila by u nádraží Čakovice.

Pochopitelně uvnitř obcí by se pro jednotlivé úseky využily stávající vedlejší komunikace v blízkosti kolejí.

Délka této trasy by byla zhruba 14 km.

Cyklotrasa, zhruba 14 km.

Z Čakovic existuje již dnes řada cyklotras a cyklostezek dál. Ať už na letos vylepšené traily nebo ke stanici metra Letňany.

Navíc Praha zadává studii okružní linky metra “O”, kde jedna ze stanic je i nádraží Čakovice. V možném rozvoji je zde i terminál vysokorychlostní trati, takže metro tímto směrem je logickým záměrem.

Linka metra „O“

Zdroje:

Mapy.cz

https://zdopravy.cz/trat-z-prahy-do-liberce-muze-zrychlit-ale-jen-do-pulky-poprve-vysla-jeji-ekonomika-21121/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *