Stejně jako každý jiný živý tvor, dělá člověk denně desítky/stovky/tisíce rozhodnutí. Ať už bez přemýšlení, či s důkladným rozmyslem. V každém případě jsou pro rozhodnutí klíčovým prvkem informace. A o tom právě pojem “Smart City” (= Chytré město) je. Znamená dostupnost správných informací ve správný okamžik – pro chytrá rozhodnutí.
Co bychom rádi v tomto směru dokázali v Neratovicích? Určitě zpřístupnění maxima požadavků obyvatelům distančně, on-line. Čím víc občanů si vyřídí své úřední záležitosti v čase, kdy to vyhovuje jim, tím víc času úředníkům zbude na ty, kteří si s technikou úplně nerozumějí. Pro ně chceme navíc zaměstnat tzv. „digitálního průvodce“ – člověka, který dokáže poradit, jak proplout nástrahami moderních technologií a vyřídit si vše potřebné.
Další z nutných kroků je optimalizace webových stránek města tak, aby důležité informace byly dostupné co nejsnadněji, např. vyhledáváním podle klíčových slov, které nyní funguje naprosto neuspokojivě.
Velmi rádi bychom prosadili instalaci několika interaktivních informačních panelů – do centra i všech okrajových místních částí Neratovic – s obsahem webu města a upoutávkami na kulturní, společenské či sportovní akce. Jako součást těchto dotykových panelů bychom rádi nabídli i „přímou linku“ na Městskou policii.
Díky pokroku v technologiích je dnes možné sbírat a poskytovat takřka neomezené množství informací jakéhokoliv druhu. Chceme pokračovat v čipování nádob na komunální odpad a na základě dat ze svozu pak optimalizovat časy vyvážení kontejnerů. A hned také dát občanům informaci, který kontejner na tříděný odpad je právě v jejich okolí.
A co takhle vědět, jak je právě obsazen plavecký bazén, městské koupaliště nebo jak jsou v daném konkrétním okamžiku plná parkoviště či budoucí parkovací dům?
Nicméně Smart City není jen o sbírání informací, je i o poskytování co nejspolehlivějších informací a služeb – např. možnosti vyřídit si maximum požadavků distančně nebo dostat včas informaci o plánovaných dopravních výlukách či uzavírkách.
Chytré město chytře využívá i jiné moderní technologie, třeba rozsvícení pouličního osvětlení ne podle „budíku“, ale podle toho, kdy se opravdu stmívá. Pochopitelně, díky technologiím, úspornými LED žárovkami – nejlépe napájenými energií získanou ze slunce.
A protože “víc hlav víc ví”, může nás díky otevřenému přístupu k sebíraným datům a informacím kdokoliv upozornit, co se ještě dá zlepšit. I o tom je CHYTRÉ MĚSTO – naslouchání občanům.
A ještě jedna informace na závěr: Věděli jste, že Váš hlas jedné volební straně má větší váhu než 21 hlasů jednotlivým kandidátům? Tak volte chytře.